Inspirace z aromakonference

Inspirace z aromakonference

Právě jsem se vrátila z festivalu Aromaterapie & Bylinky 2020 v Brně s názvem Aromaterapie & Psychika. Mám plnou hlavu zážitků, informací a nápadů, proto sdílím malou ochutnávku toho, co vše mě zaujalo nebo inspirovalo.

Těhotenství a porody

Téma už docela dobře znám, ale přednáška o aromaterapii od Ludmily Kotalíkové a Jany Urbanové byla opravdu skvělá.

Krásně popsané využití éterických olejů v těhotenství (tělo, psychika, trimestry), u porodu (jednotlivé doby porodní a stav klientky) a po porodu (šestinedělí a psychika, kojení atd.).

Tip pro těhulky s nevolností: přestože se aromaterapie doporučuje až od 2. trimestru, v případě těžších nevolností v 1. trimestru je možné inhalačně využít EO Citron, Pomeranč nebo Neroli (všechno citrusy, které jsou jemné).

Víte, že na nesnesitelné bolesti u porodu můžete využít EO Černý pepř a při panice kombinovat s Gerániem? Geránium se doporučuje i na spuštění laktace po porodu.

V další přednášce přednášející z Velké Británie (Sue Mousley) mě zaujalo, že úzkost nastávající maminky (dlouhodobá, nesdílená) neovlivňuje pouze jí (snížená imunita, vyšší riziko vysokého tlaku, problémů se srdcem a postnatální deprese) a psychiku miminka.

Může přímo ovlivnit i nižší porodní váhu miminka, má vliv na možné ADHD nebo předčasný porod.

A přitom je tolik úžasných éterických olejů, které mohou v případě úzkosti, strachu či nejistoty pomoct. Můžete vyzkoušet Neroli, Bergamot, Kadidlo, Heřmánek, Mandarinku nebo Ylang-Ylang. Mně pak přímo u porodu úžasně pomohla Šalvěj muškátová, a to jak na podporu kontrakcí, tak i na zklidnění.

Nezapomínejme, že éterické oleje jsou velmi koncentrované látky, takže u všeho je v případě těhotných, rodících či kojících žen velmi důležité dávkování a metoda aplikace. Poraďte se raději s aromaterapeutkou.

PMS a aromaterapie

To byla opět krásná přednáška od Terezy Machové, která nám všem promluvila do duše. Pravdou je, že v poslední době jsem nepotkala ženu, která by neměla PMS. Většinou si říkáme, že je to normální, že to máme všechny.

Tlak v prsou, tlak v podbřišku, náladovost, frustrace, agresivita…

Do zdravé cykličnosti však PMS nepatří, stejně jako bolest nebo nadměrné krvácení. PMS je i v TCM spojený s Játry, s tlakem, s papiňákem, ve kterém se to všechno „dusí“, až bouchne. Jsme odpojené od sebe, od těla (dobře znám), jedeme na výkon, cykly nevnímáme a nectíme a neslyšíme, když tělo říká: zastav se, zpomal, jdi do sebe. To je přesně čas PMS.

Čas na tvoření, na soustředění se na to, co nás nabíjí, co rádi děláme (malování, tanec, meditace, jóga, knížky, ticho, spánek, hudba…). Sytíme se zevnitř, dobíjíme baterky, odpočíváme. A pak nám to tělo vrátí v jemné, bezbolestné a pohodové menstruaci. 

Pokud byste chtěly zkusit nějaký olej na PMS, můžete přivonět k Bergamotu, Borovici, Levanduli, Gerániu  (které doporučuje Tereza) nebo Heřmánku římskému, Růži či Palmarose a uvidíte, co si váš nosánek vybere. Mými favority jsou již dlouhodobě Bergamot a Geránium. 

Nové praktické metody: teplý zábal a de-komprese úzkosti

Inspirovala mě metoda aplikace EO z psychiatrické praxe aromaterapeutky ze Švýcarska (Regula Rudolf von Rohr), která využívá teplé zábaly na krk s éterickými oleji (vhodně vybranými podle situace klienta a jeho preferencí).

Za relativně krátkou dobu lze dosáhnout opravdu výrazného zklidnění nebo naopak povzbuzení. Viděla jsem praktickou ukázku přímo na místě a hned mi bylo jasné, že tohle do své praxe určitě zahrnu.

Přednáška o dekompresi úzkosti aromaterapeuta z Holandska (nezachytila jsem jeho jméno, přijel na poslední chvíli jako náhradník a nebyl v programu) mě opravdu nadchla!

Využívá všech smyslů a éterických olejů pro otevření úzkostného sevření. Klient prochází pěti fázemi a postupně se krok za krokem uvolňuje, otevírá a zbavuje úzkostných pocitů. Propojení vůní s přírodou, dechem a dotekem. Nádherné! Určitě by také stálo za to vyzkoušet to i v mé praxi.

Znáte Šišák bajkalský?

Přednáška o bylinkách (ne EO) od Zbyňka Mlčocha mě blíže seznámila s Šišákem bajkalským (používá se i v TCM pod názvem Huang Qin), který je bylinkou antidepresivní a pomáhá při úzkostech.

Je to sedativum, zároveň zlepšuje paměť i schopnost učení a dokonce dokáže to, co prý medicína učila, že nejde – podporu novotvorby neuronů.

Používá se prý dokonce i jako podpůrná léčba při onkologických onemocněních, protože redukuje tvorbu metastáz. V kombinaci s Rozchodnicí růžovou zase pomáhá při léčbě ADHD u dětí.

Na úzkosti a strachy jsou skvělé známé bylinky (čerstvé či sušené) jako Bazalka, Levandule, Lípa, Meduňka či Třezalka a také samozřejmě zmiňovaný Šišák. Já jsem si letos udělala vlastní třezalkový olej (Janův olej) a také třezalkové víno. My matky musíme být připravené na vše. 🙂

Přeji vám hezké podzimní dny s voňavými oleji či bylinkami!

PS: a jenom na závěr, úzkost je v čínské medicíně spojená s elementem ohně a orgánem Srdce. Úzkost může být následkem strachu nebo dlouhodobé frustrace či hněvu (i potlačeného). Nicméně jakákoliv dlouhodobá intenzivní emoce nakonec vždy ovlivní i naše srdíčko. Proto je fajn řešit to dřív, než nás to moc rozhodí.