Aromama

Aromama

Kouzelný lektvar na nešťastnou lásku? Našla jsem recept!

Kouzelný lektvar na nešťastnou lásku? Našla jsem recept!

V mé práci s klientkami stále více vnímám, že to nejdůležitější, co nás ovlivňuje, jsou vztahy. V rodině, v práci, s kamarády a samozřejmě s partnerem. A i to, jak nešťastné vztahy ovlivňují nejenom psychiku, ale naše tělo, orgány a jejich funkce. Vše v našem těle je propojené a když stůně jedna část, za nějakou dobu začne stonat i ta druhá.

Je máj, lásky čas.  Ale jak to v životě bývá, ne všechno je vždy růžové a romanticky šťastné. Co taková nešťastná láska a poblouznění? Například když je žena zcela posedlá mužem, který její lásku buď neopětuje nebo zneužívá ve svůj prospěch. Žena často nemůže jíst, spát, soustředit se na běžný život.  A vše vypadá beznadějně. Bolí to na duši, ale i na těle, je zoufalá, vyčerpaná. Muž jakoby vysával veškerou její energii na její úkor.


Pohled čínské medicíny

Co na tradiční čínské medicíně (TCM) zbožňuji, je to, že dává odpovědi na otázky, které vypadají docela neřešitelně. A i tento stav “zaslepenosti láskou” má podle TCM vysvětlení a řešení. Objevila jsem jej v úžasné knížce Cesta císařovny, přestože jeho podnadpis “Manuál úspěšné ženy” mě na začátku docela odradil. Na příběhu konkubíny, která se vypracovala na císařovnu, jsou zde velmi zajímavě popsané časté situace a problémy v životě ženy. A také jejich řešení.

Tuto knížku bych vám já osobně doporučila, protože nabízí zcela jiný a svobodný pohled na ženu, lásku, sexualitu a sebelásku/seberespekt. Čtenářka nemusí se vším souhlasit, někdy se možná červená, kniha ale pomáhá rozšířit si obzor, jak velký prostor v životě můžeme jako ženy využít

Pro představu vybírám pár vět císařovny, kterou se podle knížky může stát každá z nás. Vybrala jsem ty méně peprné 🙂

 • Císařovna panuje ve své vlastní říši
 • Císařovna ví, co chce
 • Císařovna se nenechá dobýt
 • Císařovna ovládá své myšlenky
 • Císařovna nemrhá úsilím na muže, který ji nepřináší radost a potěšení
 • Císařovna neplave s proudem…

Určitě si to přečtete a řeknete: “No jo, zní to krásně, ale to je taková pohádka, protože…” Hned nám naskočí tisíc důvodů, proč to nejde. A je to přirozené. Strach, stav bez vůle něco změnit, hněv, smutek nebo prokrastinace, to vše přímo souvisí s naším tělem a disharmonií uvnitř něj.


Proč k posedlosti v lásce dochází?

Duše a tělo jsou v čínské medicíně těsně propojené a jedno přímo ovlivňuje druhé. Tudíž i nešťastnou zaslepenost láskou bychom měli být schopni vyřešit přes tělo. Abychom to dokázali, musíme najít příčinu, tzv. kořen problému. Tak se v čínské medicíně řeší každá nerovnováha. Ḱniha Cesta císařovny uvádí tyto dvě situace. 

Ta první se týká mladičkých dívek, které mají ještě málo vyvinuté sebeuvědomění (možná jako děti dostaly málo sebedůvěry a lásky), takže mají tzv. prázdné srdce, které chtějí něčím naplnit (láskou k tomuto muži), ale poblouznění udělá úplný opak. K chlapci či muži putuje celá jejich energie, on je stále mocnější a ony stále slabší a labilnější. 

U zralých žen je situace odlišná. Tyto ženy mají oslabený střed, tj. pečovaly o ostatní a ne o sebe, vyčerpaly se a  život vidí jako rutinu, nudnou a pustou. Jsou vyprahlé. Touží po něčem neznámém, neurčitém, co by tuto šeď rozbilo. A to dává skvělou příležitost mužům se silnou jaterní energií. 

Jsou to muži velmi kreativní, umí hezky mluvit, často z umělecké branže a často cestují. Jejich expanzivní jaterní energie “napadne” její střed, zmocní se jej a doslova jej zpustoší.Tím oslabí její “myšlenkovou duši” (střed – trávení – je propojeno s intelektem, myšlením) a její každodenní život se zcela rozhází, myslí jenom na něj, na to co dělá a kde je. Není schopna fungovat podle sebe, je ovládaná mužem.


A teď, co s tím?

Samozřejmě velkou část práce může žena udělat sama i bez nějakých lektvarů. U mladé ženy jde o to, aby si začala více uvědomovat sama sebe, svoje silné a slabé stránky, které začne pomalu kultivovat. Svou vášeň zaměří na to, čeho chce dosáhnout místo toho, aby ji celou věnovala muži. Může posilovat “ochlazující” prvky své osobnosti, které patří do elementu Kovu (analytické myšlení, černý humor, řád). 

U zralé ženy je receptem posílit střed. A k tomu je potřeba výživná strava a kvalitní spánek, jako i péče sama o sebe (relax, radost, užívání si života, záliby…). Opět zde může využít “kovovou taktiku”, aby zastavila expanzivní jaterní energii muže. Kovově břitký úsudek anebo cynismus jí pomohou nastavit potřebné hranice. Pokud má však její posedlost kořeny někde hlouběji, v nějakých touhách, pak je potřeba udělat změny a následovat tyto hluboké touhy. 

Ale na každou změnu chování – u mladé nebo zralé ženy – je potřeba energie. Pokud je žena slabá nebo vyprahlá, těžko se jí to povede. V takové chvíli je dobré sáhnout po přírodě, která nám nabízí spoustu rostlin – bylinek, které nám v případě nerovnováhy podají pomocnou ruku.

S bylinkami (bylinnými směsmi) mám i já osobně velmi dobré zkušenosti, vytáhli mě z největších zdravotních problémů a dnes se snažím jejich moudrost stále více pochopit a jejich léčivé účinky doporučovat ženám v různých situacích – disharmoniích.


Kouzelný lektvar: Elixír císařovny

A zde již přichází na řadu “kouzelný lektvar” (ověřila jsem si, že všechny ingredience nakoupíte v Pragonu – pragon.cz, čerstvý zázvor klasicky v obchodě). Tato směs pomáhá navíc i v případě úmrtí blízké osoby, kdy se žena může cítit velmi oslabeně. 

Elixír císařovny, která se trápí a je posedlá láskou

 • Pórnatka kokosová (Poria cocos) 50g
 • Kořen pivoňky (Radix paeoniae lactiflorae) 30g
 • Kůra skořice (Cortex cinnamomi) 30g
 • Andělika čínská – děhel čínský (Radix Angelicae sinensis) 30g
 • Kořen lékořice aralské (Radix Glycyrrhizaeviridis) 30g
 • Plod jujuby (Fructus Jujubae) 30 kusů
 • Čerstvé plátky zázvoru 9 kusů

Všechny ingredience dejte do hrnce, zakryjte studenou vodou a nechte 20 min louhovat. Pokud bylinky vypijí hodně vody, přidejte vodu tak, aby byly všechny ponořené.  Poté zakryjte pokličkou, přiveďte k varu a na mírném ohni vařte dalších 20 min. Pak to zceďte a byliny ještě jednou povařte na mírném ohni 20 minut. 

Tyto vývary spojte. Mělo by to být cca 1,5 litru – 3 dcl na den (3 x 1 dcl), popíjí se pět až šest dní. Nezapomeňte vývar uchovávat v chladu, pijte po jídle a před konzumací vždy ohřejte. Jinak byste si střed naopak zchladily. 

Příjemné vaření!