Aromama

Aromama

Jak souvisí předsevzetí s naším trávením?

Jak souvisí předsevzetí s naším trávením?

No jo, předsevzetí. Pokud si je každoročně bezúspěšně dáváte a z prvotního nadšení vám zůstává jakási pachuť a pocit vlastní neschopnosti, tak mám pro vás malou inspiraci.

Každé předsevzetí pro nás znamená něco nového, jiného, nějakou změnu.  A každá změna v našem životě vyžaduje energii neboli čchi. Velké změny vyžadují hodně energie. A proto často předsevzetí končí tam, kde začaly. Přestože velmi chceme změnu, nemáme na ni dostatek energie.

Dvě cesty k naplnění předsevzetí

Pro zvýšení pravděpodobnosti naplnění našich předsevzetí tudíž můžeme podniknout dva kroky:

 1. Dávat si předsevzetí, které nepředstavují velmi velkou a náhlou změnu v našem životním stylu
 2. Doplnit chybějící energii, pokud chybí

V čínské medicíně si doplňujeme energii přes svůj střed (velmi zjednodušeně, protože na celkové energii se podílejí i ledviny a plíce). Střed to je naše bříško, trávení a souvisí s výživou, jídlem a jeho transformací na energii. Představuje element Země a také péči. Když zharmonizujeme střed, postupně se může harmonizovat celé tělo

Když je silný střed, tak máme dost energie (nejsme unavení či zimomřiví), vše drží, jak má (žádné ochablé svaly, poklesy orgánů nebo velmi silná MS), máme hezkou barvu (nejsme chudokrevně bílí), dobře nám tráví (a nemáme nechutenství či žravost), máme silný intelekt a jsme „ve svém středu“ (netrápíme se pochybnostmi a zacyklenými obavami).

Náš trávicí oheň se startuje ráno a když se to podaří, funguje skvěle celý den. Některé moje klientky byly překvapené, když částečnou změnou stravy a pomocí bylinek podporujících střed najednou začaly hubnout bez toho, aby držely dietu nebo začaly více cvičit.  

Pokud jste tedy (podobně jako já před lety) s dobrým pocitem z „racionální výživy“ snídali vločky se studeným jogurtem nebo mlékem z lednice (a k tomu ledový pomerančový fresh), tak jste váš oheň přímo hasili.

Takže jak na to?

I. Strava

Oheň je teplo, tudíž teplá snídaně je to pravé.  Skvělou střed-harmonizující snídaní je obilninová kaše. Výživná, přirozeně nasládlá, zahřívající a lehce stravitelná. Rýžová, jáhlová, pohanková, z ovesných vloček atd.

Já ji vařím z rostlinného mléka (rýžové, ovesné, mandlové) a teď v zimě přidávám oříšky, semínka, sušené ovoce, mák (vynikající zdroj vápníku), kokos, skořici (skvěle zahřívá) nebo sušené goji (povařím v mléku, aby plody změkly). Skvělou volbou pro nastartování trávicího ohně po ránu je i teplá polévka. 

A to samé platí i o dětech. Ty mají trávicí orgány navíc křehké a je velmi důležité jim dávat harmonizující, výživnou, ale ne zatěžující či zahleňující stravu (velmi tučnou nebo sladkou (bílý cukr), velké množství výrobků z bílé mouky, studené mléčné výrobky).

II. Být ve svém středu

Náš střed je zároveň i naše “já”. To, kdo jsme a kým se cítíme. Když máme oslabený střed, často jako bychom právě nevěděli, kdo jsme a co chceme. Má to vliv na naše sebevnímání, sebe-vědomí, sebehodnotu a sebelásku.

Zejména my ženy – mámy máme tendence pečovat o každého kolem, jenom ne o sebe. Tím svůj střed vyčerpáváme. A kdo nemá, nemůže dávat. Svůj střed můžeme podpořit tedy tím, že o sebe budeme pečovat a budeme dělat věci, které nám dělají radost (ne ty, které musíme nebo bychom měli).

III. Aromaterapie

Pokud jste fanoušky aromaterapie nebo jste ji chtěli vyzkoušet (já ji využívám jako další pilíř terapie v rámci čínské medicíny společně s bylinkami a práci s tělem), ta nabízí pro doplnění středu sladce vonící, meditativní i zahřívající éterické oleje (EO).

Několik éterických olejů vybírám:

 • sladce vonící EO: Benzoe (pryskyřice), Fenykl, Anýz
 • meditativní EO: Pačuli, Kadidlo, Myrha
 • zahřívající EO: Zázvor, Hřebíček, Skořice

Hřebíček, Skořice nebo Fenykl jsou velmi silné oleje, nejdřív je potřeba otestovat možnou alergickou reakci na předloktí a pracovat s nimi opatrně. Na harmonizaci středu je výborný i citrusový EO Pomeranč, který voní snad každému a je vhodný i pro děti.

Nejlepší je k olejům samozřejmě přivonět a vybrat si, protože náš nos nám ve spolupráci s mozkem nejlépe napoví, které oleje jsou pro nás ty pravé. Výborně fungují směsi, které si můžete vyladit na míru.

Pokud s aromaterapií nemáte moc zkušeností, je lepší a bezpečnější najít aromaterapeuta/ku ve svém okolí. V případě potřeby mě (když to bude vzhledem k opatřením možné) najdete na Barrandově v mém Ostrově voňavé péče pro ženy. Směs využijeme v rámci aromaterapeutické masáže a pak ji můžete používat i doma.

Krok za krokem

Pokud vás to oslovilo, zkuste si dát tyhle jednoduché, chutné a radost přinášející předsevzetí:

 1. dávejte si teplou snídani a vědomě si ji vychutnejte
 2. několikrát do týdne si udělejte obilninovou kaši (např. v pomalém hrnci si můžete uvařit kaši na tři dny) a dochuťte si ji podle sebe, abyste se na ni těšili
 3. vyhraďte si v týdnu čas na činnosti, které vám dělají radost
 4. více spěte, odpočívejte, buďte v sobě, protože teď v zimě je to důležité (rostliny taky nabírají sílu na jaro)
 5. hlídejte i výdejovou stranu bilance (kam vám „utíká“ energie), nemusí být všechno perfektní
 6. pokud vám to přinese radost, najděte si svého aromaterapeuta, který vás opečuje holistickou masáží a namíchá vám úžasnou směs na míru. A tím vlastně naplníte bod 3. i 4. 🙂

Když budete o sebe takhle příjemně pečovat, budete mít stále více energie a silnější intelekt. Takže pak může přijít chuť na další a další změny, které toužíte zrealizovat.

Dobrou chuť ke změnám k lepšímu!

PS1: Jsou samozřejmě případy, kdy nám nechybí energie, ale vůle. A to zase souvisí s našimi ledvinami, nicméně o tom už v nějakém dalším článku

PS2: Často jsou naše předsevzetí převzatá z toho, co společnost očekává, co bych měla, co se patří, ale málo to vyjadřuje to, co chceme my. Pak děláme věci, které nás ještě více odkloní od pomyslné rovnováhy/středu. A k tomu snad brzy napíšu zase nějaký další článek 🙂