Aromama

Aromama

Voňavé kvarteto pro dětské respirační nemoci

Voňavé kvarteto pro dětské respirační nemoci

Dovolená s dětmi se často zkomplikuje náhlým respiračním onemocněním. Může to být příliš silná klimatizace, rychle snědená zmrzlina, dlouhý pobyt ve studené vodě, ale taky viry nebo bakterie. My jsme to letos zažili s oběma dcerami po několika dnech. Jako vždy jsem s sebou měla svou základní aroma výbavu, která nám zachránila dovolenou.

U dětí se děje vše velmi rychle. Rychle onemocní, rychle jim respirační nemoc sedne do dolních cest dýchacích, ale mají také velmi velký potenciál se z nemoci rychle dostat. A pokud jim v tom hned od začátku pomůžeme ještě éterickými oleji, za den či dva může být po nemoci. 

Neměla jsem s sebou všechny oleje, pouze ty základní, z kterých jsem vybírala, nicméně kompozice zafungovala skvěle. Když jsem viděla, že dcery začínají smrkat a pokašlávat, jsou unavenější a mají teplejší čelo, hned jsem nasadila „voňavé respirační kvarteto“

  • Borovice lesní – úžasný silný strom, který dodává sílu i nám a našim dýchacím cestám. Éterický olej je antibakteriální a protiinfekční a pomáhá vykašlávání hlenů. 
  • Tea tree – moje nejoblíbenější přírodní antibiotikum, ale působí i proti virům a plísním. Používám jej, abych si čím dřív poradila se zánětem dolních cest dýchacích.
  • Eukalyptus radiata – zázračný olej proti rýmě a kašli, otevírá dýchání, rozpouští hleny, dokáže uvolnit nos. Tento olej Robert Tisserand nedoporučuje miminkům a velmi malým dětem (kvůli cineolu 1.8, který prý může způsobit dýchací komplikace), na druhé straně známá aromaterapeutka Valerie Ann Worwood jej naopak dětem doporučuje. Já jej úspěšně v léčbě dětí využívám, ale u citlivějších dětí a miminek bych spíše doporučila eukalyptový hydrolát. Ten je však složité kamkoliv brát (např. na dovolenou), protože se musí udržovat v chladu. 
  • Tymián ct. linalool – jsou různé chemotypy tymiánu, já jsem použila linalool. Je totiž jemnější a tudíž vhodný i pro malé děti. Tymián je olej, který nás celkově posílí. Také podporuje imunitu, působí antibakteriálně, protivirově, protiplísňově. Ulevuje při nachlazení včetně dávivého kašle. Je to silný éterický olej, proto pozor na dávkování, a to zejména pro děti. 

Dávkování a aplikace

Do polévkové lžíce nosného oleje (15ml a může to být mandlový, olivový, meruňkový za studena lisovaný) jsem nakapala kapičku od každého oleje (tj. 4 kapky celkem) a rozetřela na krk, na hrudník (roztírejte dlaněmi od hrudní kosti směrem do stran a po hrudní kosti shora dolů), na hrudní páteř (opět od středu do stran) a po stranách můžete všemi prsty vytírat žebra (jako byste kvedlali). 

V akutní fázi jsem aplikovala 3 krát denně, pak jsem natírala jenom na noc, než vymizely všechny příznaky. Noční mazání je důležité i pro to, že dítěti se líp dýchá, přestože leží a hleny z nosu nenastékají v takovém množství do průdušek. Tím pádem dítě i líp spinká. V případě zánětu dutin můžete lehce potřít čelíčko, ale pozor na oči, olej se nesmí dostat ani do jejich blízkosti. 

Akutní fáze nemoci u nás trvala jednu noc a jeden den. Další den ještě smrkaly a pokašlávaly, nicméně den poté už měly opět svou energii a na nějakou nemoc si vůbec nevzpomněly.

Tyto oleje samozřejmě mohou v případě nachlazení aplikovat i dospělí, a to ve vyšší koncentraci. Na 15 ml polévkovou lžíci bych si dala 2 kapky od každého oleje a nanesla také na krk, hrudník a hrudní páteř.

0 Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *